Dioptrické brýle

Dioptrické brýle slouží především ke korekci zrakové vady (krátkozrakosti, dalekozrakosti, příp. astigmatismu), popřípadě ke korekci presbyopie (projev přirozené degenerace oční čočky vlivem věku).

Velikost korekce se vyjadřuje prostřednictvím optické mohutnosti v dioptriích. V současnosti jsou dioptrické brýle nejpoužívanější korekční pomůckou, která má vliv na zlepšení vidění.

Moderní dioptrické brýle však slouží nejen ke korekci očních vad, ale současně také jako nepřehlédnutelný módní doplněk. Jako takový představují významnou součást vaší image, proto jejich výběru věnujte opravdovou pozornost. Správným nebo nesprávným výběrem dioptrických brýlí můžete do značné míry ovlivnit své působení na ostatní (to, jak vás ostatní vnímají), a to jak pozitivně, tak i negativně.

Jak správně vybrat brýle?

Brýle vždy kupujte u specialistů (očních optiků) v kamenném obchodě, kde máte možnost si je vyzkoušet. Brýle mají být nejen hezké na pohled, ale měly by být vybrány s ohledem na tvar vašeho obličeje a ideálně by měly t=ž zohlednit typ vaší osobnosti.

Brýle je třeba před nákupem vždy pečlivě vyzkoušet, zda sedí na správných bodech za ušima, zda nekloužou z nosu anebo netlačí. Brýle si při výběru nechte třeba i několik minut nasazené, abyste zjistili, zda jsou pro vás pohodlné. Jelikož jsou každé brýle v podstatě polotovar, který se musí nejprve přizpůsobit tvaru vaší hlavy. Oční optik provede odborně anatomickou úpravu brýlí přesně na míru. Špatně zvolené nebo anatomicky neupravené brýle padají z nosu, tlačí (způsobují až velmi bolestivé otlaky) a nedokáží plnit správně své funkce, zejména optické a ochranné.

Brýle vždy volte pro daný účel - jedny brýle jsou často málo. Stejně jako se odlišně obléknete do divadla, do zaměstnání anebo na práci na zahradě, je vhodné pro tyto činnosti volit i různý typ brýlí.

Co jsou brýlové čočky?

Brýlové čočky se také nazývají brýlovými skly. Jedná se o stejný produkt, který se zabrušuje do brýlové obruby a vytváří brýle. Název brýlové sklo evokuje jeden z materiálů, ze kterého může být vyroben. Proto raději používáme označení brýlová čočka, která může být skleněná (minerální), nebo plastová (organická). Hlavní výhodou skleněných brýlových čoček je vysoká otěruvzdornost, plastové brýlové čočky naopak vynikají odolností vůči nárazu, mnohem nižší hmotností a 100% UV filtrem a nesrovnatelně menším rizikem poranění očí při úrazu (jako je například autonehoda).

Brýlové čočky můžeme dále rozdělit na spousty kategorií, které se navzájem prolínají. My jsme zvolili následující dělení:
• jednoohniskové (do dálky, na blízko)
• víceohniskové (multifokální, pracovní)
• ostatní (sluneční, na řízení, sportovní)

TOP