Dioptrie je číslo udávající schopnost oka lomit světelné paprsky, související se chopností oka zaostřovat vzdálené i blízké předměty.

Na cenu brýlí má vliv mnoho faktorů. V prvé řadě záleží na tom, jakou máte dioptrickou vadu. Tedy na tom, jak vysoké máte dioptrie.

Dále záleží na tom, zda potřebujete brýle pouze na jednu vzdálenost nebo brýle tzv. vícefokální. Cenový rozdíl bude také mezi čočkami čirými, zabarvenými a samozabarvovacími. Dále si můžete vybrat téměř z nepřeberného množství povrchových úprav brýlových čoček, kdy se zohledňuje způsob použití každých konkrétních brýlí i estetické hledisko.

Podle těchto kritérií Vám pomůžeme vybrat vhodné brýlové čočky a samozřejmě i vhodnou brýlovou obrubu.

Co se týká brýlových obrub tzv.,,rámečků“, tak je v dnešní době mnoho možností, jak materiálových, tak designových.

Toto všechno jsou faktory, které ovlivňují cenu brýlí. Ovšem všechno se odvíjí pouze od požadavků zákazníka a každý si může sám vybrat, zda zvolí brýle levnější, či dražší.

V obou případech Vám velice rádi poskytneme odborné poradenství.

Výrazem vysokoindexové sklo rozumíme brýlovou čočku vyrobenou z takových optických materiálů, které mají vyšší index lomu světla a tím dosahují stejných dioptrických hodnot při výrazně nižší okrajové i středové tloušťce brýlových čoček.

Tento druh brýlových čoček je obzvláště vhodný pro zákazníky s vyšší zrakovou vadou, kteří ocení jak jejich lehkost, tak i estetickou stránku věci.

Nyní je tato služba v jednání a v nejbližší době bude pro naše zákazníky plně k dispozici.

Záruka na brýlovou obrubu a brýlové čočky je 2 roky.

Záruka na práci, tedy na samotné zhotovení brýlí je 3 měsíce.
Není tedy možné po delší době než je stanovené reklamovat špatně zhotovené brýle.

Tzv. ,,hotovky“ jsou brýle , které nejsou zhotoveny podle individuálního brýlového předpisu. Nemají přesné dioptrické hodnoty.

Jejich velmi nízká cena přímo souvisí s tím, z jak nekvalitních materiálů jsou vyrobeny.

Velice často zkreslují a tím způsobují při dlouhodobém užívání zrakovou únavu, pálení očí, bolesti hlavy.

Z těchto důvodů nedoporučujeme užívání takovýchto nekvalitních brýlí.

V dnešní moderní době není žádným problémem zvolit si brýle, které Vám budou vyhovovat a sloužit na více vzdáleností. Buď si zvolíte brýlové čočky bifokální, které obsahují vybroušený nebo zatavený díl do blízka, který je umístěn v dolní části brýlové čočky nebo zvolíte elegantnější a modernější verzi brýlových čoček tzv. multifokální.

U býlových čoček bifokálních je hlavním nedostatkem to, že zcela chybí dioptrie potřebné k ostrému vidění na střední vzdálenost, ve které je například monitor počítače. S tím souvisí i další nevýhoda, že při přechodu dívání z dálky do blízka dochází ke skoku obrazu. V neposlední řadě je zde i estetická nevýhoda, jelikož dílek do blízka je na brýlích zřetelně vidět.

Multifokální nebo-li progresivní brýlové čočky naproti tomu nemají žádný viditelný předěl a dioptrie přechází naprosto plynule z dálky do blízka a nechybí tedy ani střední vzdálenost.

Pokud si chcete prodloužit životnost Vašich brýlí, skutečně se vyplatí poskytnout jim patřičnou péči.

Při čištění doporučujeme brýle nejprve opláchnou pod tekoucí vodou. Následně, jeli znečištění brýlových čoček větší, užijte čistící sprej určený pro brýlové čočky a dočistěte jemným hadříkem z mikrovlákna. Nedoporučujeme pokládat brýle na brýlové čočky. Mohou se Vám takto odřít či poškrábat. Při sundávání a nasazování brýlí používejte obě ruce, aby nedocházelo k jednostrannému zatížení obruby. Nemáteli brýle na očích, uložte je do pevného a čistého pouzdra.

Samozřejmě můžete využít i bezplatného servisu naší oční optiky pro stálé zákazníky a nechat si brýle pravidelně zkontrolovat a vyčistit v ultrazvukové čističce.

Hlavní výhodou plastových býlových čoček je jejich hmotnost.

Jsou podstatně lehčí než čočky skleněné (minerální) a to zhruba o polovinu.

Další velkou výhodou je jejich bezpečnost – na rozdíl od skleněných brýlových čoček je daleko složitější rozbití takové brýlové čočky a při jejich poškození netvoří ostré střepy, jako je tomu právě u skla. Z těchto důvodů jsou vhodnější pro děti a při sportu.

Plastové čočky také zachytí více škodlivého UV záření než-li čočky minerální.

V současné době existují čočky ze speciálních materiálů, trilogy-trivex, u kterých výrobci zaručují dokonce doživotní nerozbitelnost.

Antireflex je zušlechťující povrchová úprava, která se nanáší na brýlové čočky všech typů.

Tato úprava snižuje odrazivost lesklých ploch. Tím zvyšuje ostrost a kvalitu vidění. Je obzvláště vhodná u vysokoindexových, tedy tenčených brýlových čoček, pro brýle určené k řízení automobilu nebo pro práci na počítači.

Antireflex zvyšuje propustnost viditelného světla a tím snižuje únavu očí.

Antireflexní úprava bývá doplněna o hydrofobní vrstvu, která zvyšuje odolnost povrchu čočky vůči mastnotám a nečistotám a odpuzuje vodu. Čočky s hydrofobní úpravou se lépe čistí a jsou významně ochráněny proti zamlžovaní.

Polykarbonát je termoplastická hmota vhodná pro výrobu brýlových čoček se zvýšenými nároky na jejich pevnost a houževnatost. Jejich odolnost vůči nárazu je zvlástě využívána v brýlích určených pro riziková zaměstnání a sporty s nejpřísnějšími bezpečnostními požadavky.

UV filtr je ochranná vrstva, která zabraňuje prostupu tzv. ,,škodlivým“ okem nepozorovatelným světelným paprskům (tedy paprskům o vlnových délkách menších než 400nm). Světlo o těchto vlnových délkách není okem pozorovatelné, proto UV filtr nikterak nezkresluje kvalitu vidění, pouze chrání vaše oči.

UV záření může způsobit zánět spojivek, ale i další jiná poškození rohovky i celého oka. Tmavé brýle bez UV ochrany mohou našemu zraku uškodit více, než kdybychom nenosili brýle žádné.

UV filtr je samostatná vrstva, která nemá přímou souvislost s intenzitou zabarvení brýlové čočky. Dnešní moderní plastové brýlové čočky mají UV ochranu i v čiré podobě.

TOP